Co tak naprawdę warto jeść i czym najlepiej się smarować?

Bez wody i pożywienia człowiek nie miałby racji bytu. A do tego lubi używać kremów i innych preparatów do ciała. Na ich temat, jak i żywności powstało wiele mitów i teorii. Pierwsze często są niczym koszmary wyciągnięte z jakiejś dziwnej bajki. Drugie poparte są dowodami naukowymi i przedstawiają rzetelne podejście do tematu. Do tych ostatnich zalicza się książka "Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy" autorstwa George’a Zaidana

Bez wody i pożywienia człowiek nie miałby racji bytu. A do tego lubi używać kremów i innych preparatów do ciała. Na ich temat, jak i żywności powstało wiele mitów i teorii. Pierwsze często są niczym koszmary wyciągnięte z jakiejś dziwnej bajki. Drugie poparte są dowodami naukowymi i przedstawiają rzetelne podejście do tematu. Do tych ostatnich zalicza się książka Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy z www.taniaksiazka.pl autorstwa George’a Zaidana.

To co właściwie jemy i czym się smarujemy?

George Zaidan rozbiera na czynniki pierwsze produkty spożywcze, kremy i inne rzeczy używane przez nas codziennie. Jako chemik wywiązuje się z tego zadania doskonale, ponieważ w profesjonalny sposób jest w stanie opisać poszczególne składniki i ich wpływ na nasze zdrowie. Robi to też z finezją i humorem. Ma talent do przekazywania naukowych informacji w przystępny i zrozumiały dla każdego czytelnika sposób. I co też ma znaczenie, jest to wiedza bardzo użyteczna.

Czytając tę książkę, dowiedziałem się wielu interesujących faktów. Rozwiałem również swoje wątpliwości dotyczące niektórych produktów, a do innych nabrałem większego dystansu. Jak się okazało, nie wszystko jest takie, na jakie wygląda. Dlatego najlepiej zawsze sprawdzić co na ten temat mówią naukowe dowody. Internet jest wręcz zalany informacjami z różnych źródeł i niekoniecznie wszystkie są rzetelne – mogę zaryzykować stwierdzenie, że większość z nich taka jest. Niestety nie brakuje w nim tych wyssanych z krainy fantazji wprowadzających w błąd ludzi, którzy w nie wierzą. I chociażby to jest powód, dla którego dobrze zapoznać się z książką Zaidana.

Dlaczego warto poznać wiedzę, którą przekazuje George Zaidan?

Ponieważ jest ona konkretna. Chcąc sprawdzić, co szkodzi, a co ma korzystny wpływ na organizm najlepiej sięgnąć po tę pozycję. Mnie ona usatysfakcjonowała. Dobrze się też bawiłem podczas czytania. Podejrzewam, że spodoba się ona wszystkim zainteresowanym tym, co znajduje się na etykietach produktów. Często nazwy zamieszczonych na nich niektórych składników nic nie mówią. Dzięki Zaidanowi już tak nie jest. Wszystko staje się zrozumiałe i wiadomo, po co sięgać na sklepowych półkach, a co lepiej jest zostawić w spokoju.

Składniki. Osobliwa chemia tego, co jemy i czym się smarujemy” to fantastyczna rzecz. Książkę czyta się lekko i z zainteresowaniem. Jest ona także dowodem na to, że nauka nie musi być środkiem nasennym – szczególnie chemia. Dostarcza ona cennych informacji i edukuje. Znaleźć można w niej fakty i dozę przyjemnego humoru.

Książka zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com